Bitwa, której wynik miał rozstrzygnąć losy pierwszej wojny światowej

280

Prawie stu rekonstruktorów z Litwy, Łotwy, Białorusi, Rosji i Polski wzięło udział w Bitwie Zimowej na Mazurach. Wydarzenie z 1915 roku miało znaczący wpływ na ostateczny kształt pierwszej wojny światowej.

W lasach pod Giżyckiem miłośnicy żywej historii mogli śledzić zmagania między wojskami rosyjskimi a niemieckimi. Rekonstruktorzy wyposażeni w zimowy ekwipunek odtwarzali próbę wyparcia sił rosyjskich ze wschodniej części Prus Wschodnich oraz odciążenie wojsk austriackich, które toczyły ciężkie walki na południu.

– Nawiązaliśmy do wydarzeń z lutego 1915 roku, czyli 105 rocznicę tak zwanej drugiej bitwy zimowej nad jeziorami mazurskimi – mówi Robert Kempa, komentator „Bitwy zimowej na Mazurach”.

Prawdziwa operacja militarna miała miejsce nad jeziorami mazurskimi od 7 do 21 lutego 1915 roku. Liczono na związanie dużych sił rosyjskich przez co wojska carskie musiały by przerzucić część jednostek z frontu austriackiego oraz uwolnienie całości Prus Wschodnich z wojsk nieprzyjaciela i ustabilizowanie frontu poza ziemiami niemieckimi w celu przygotowania kolejnej ofensywy na kierunku rosyjskim.

– Był to wówczas moment dość kluczowy dla przebiegu pierwszej wojny światowej, to nie tylko kwestia epizodu mazurskiego. To wtedy strona rosyjska i niemiecka podjęły decyzję o podjęciu strategicznej ofensywy, która miała doprowadzić do ostatecznego rozstrzygnięcia na froncie wschodnim. Chodziło o to, aby Rosjanie ostatecznie przełamali obronę niemiecką i mogli ruszyć w kierunku Berlina, co miało mieć wpływ na zachowanie strony niemieckiej i przesunięcie części sił z zachodu na wschód. To Brytyjczykom i Francuzom miało dać szansę na przejście do ofensywy i zakończenie wojny. Z kolei strona niemiecka wierzyła, że uda jej się pokonać Rosjan i zadać cios zimą na początku 1915 roku, co doprowadziłoby do wycofania się ich z wojny. Wtedy można było całość sił przesunąć na zachód i pokonać stronę francuską. Bitwa zimowana na Mazurach miała przesądzić o losach pierwszej wojny światowej – opowiada Robert Kempa, komentator „Bitwy zimowej na Mazurach”.

Ofensywa wojsk niemieckich powiodła się tylko częściowo, ponieważ po pokonaniu XX Korpusu rosyjskiego została powstrzymana 22 lutego 1915 roku w wyniku kontrnatarcia wojsk rosyjskich, co doprowadziło do czasowej stabilizacji frontu w tym rejonie.

Imprezie towarzyszył piknik historyczny, prezentacja sprzętu wojskowego, konkursy dla dzieci oraz mecz piłki nożnej rekonstruktorów Niemcy-Rosja.

Ewa Brzostek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here