Boli mnie głowa

279

Ból głowy może być chorobą samą w sobie, ale dość często okazuje się, że ból głowy to objaw innej choroby. Niezależnie od tego, jak odczuwamy ból głowy, np. jako ból z tyłu głowy, w skroniach, ból głowy z prawej lub lewej strony, pulsujący, tępy, rozsadzający – zwykle jest on w jakiś sposób związany z układem krążenia.

Ból głowy może wystąpić jako choroba pierwotna lub objawy wtórny do innych zaburzeń. Można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów bólu głowy – w zależności od ich lokalizacji lub specyficznych objawów.

Ze względu na lokalizację wyróżniamy:

  • ból z tyłu głowy – zlokalizowany jest u podstawy czaszki. Może mieć wiele przyczyn, ale najczęściej spotykane to urazy i przeciążenia w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz nadciśnienie (wówczas charakterystyczne jest, że ból głowy z tyłu często pojawia się rano – ale nie jest to regułą). Rzadziej ból z tyłu głowy wskazuje na schorzenie zwane migreną podstawną lub na guza mózgu zlokalizowanego w części potylicznej.
  • ból głowy z prawej lub z lewej strony – taki jednostronny ból to charakterystyczny objaw migreny lub klasterowego bólu głowy. Czasem jest to skutek przeciążeń i napięć w obrębie prawego lub lewego barku.
  • ból głowy w skroniach – zwykle wskazuje na migrenę lub jest objawem napięciowego bólu głowy. Wtórne przyczyny bólu głowy w skroniach to urazy głowy i szyi, choroby naczyń krwionośnych, zakażenia bakteryjne, wirusowe czy guzy mózgu.
  • ból głowy z przodu w okolicach czoła – to także bardzo częsty objaw migreny i napięciowego bólu głowy, ale może być też powiązany z zapaleniem zatok obocznych nosa (wówczas mamy do czynienia z zatokowym bólem głowy).

Ze względu na charakter bólu głowy można wyróżnić:

  • gromadny ból głowy – to jednostronne napady bólu w okolicy oczodowłowo-skroniowej o tej samej porze dnia. To głęboki, silny, trwający 30-180 min ból głowy, często z towarzyszącym łzawieniem, zaczerwienieniem twarzy lub zespołem Hornera. Może pojawić się także niepokój
  • migrenowy ból głowy – często jest pulsujący i jednostronny, trwający 4-27 godzin, niekiedy z towarzyszącą aurą, nudnościami, światłowstrętem, wstrętem do dźwięków lub zapachów. Ból ten ulega nasileniu podczas wysiłku, zmniejszeniu podczas leżenia w ciemnym pomieszczeniu, ustępujący podczas snu
  • napięciowy ból głowy – przerywany lub ciągły, łagodny, obustronny i uciskający ból w okolicy potylicznej lub czołowej, rozchodzący się na całą głowę. Ulega nasileniu pod koniec dnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here