Kętrzyn operuje na poziomie światowym – Rewolucja w ortopedii

591

Ból stawów czy kręgosłupa to prawdziwa zmora dręcząca wiele osób. Aby normalnie funkcjonować najczęściej szukają ratunku w klinikach dużych miast. Warto jednak najpierw zadzwonić do „MEDI-PROF Orthopedic – Clinic” przy ul. Daszyńskiego 30 w Kętrzynie, która oferuje usługi medyczne na światowym poziomie. O rewolucyjnych metodach tam stosowanych z dr Zbigniewem Homzą – specjalistą chirurgii ortopedyczno-urazowej rozmawia Ewa Brzostek.

W klinice pobieracie komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej od pacjenta. Jak to możliwe, że w tak małym mieście stosuje się tak nowatorskie rozwiązania w dziedzinie ortopedii?

Przede wszystkim lekarz jest dla pacjenta, to pacjent jest najważniejszy. A skoro tak, to trzeba poszukiwać metod na miarę XXI wieku i je stosować. W tej chwili mamy cztery źródła pozyskiwana komórek macierzystych. Z krwi pępowinowej otrzymywanej przy porodzie, chociaż z tym związane są duże koszty przechowywania, następnie z galarety Whartona, co jest drogie w utrzymaniu i aplikacji, a według badań z USA mogące powodować efekty uboczne. Trzecie źródło to własny szpik kostny pobierany z talerza kości biodrowej, jednak bardzo inwazyjne i traumatyzujące. Czwarta metoda jest najbardziej obiecująca, skuteczna i zarazem nowoczesna, którą stosuję u siebie w klinice, czyli pobieranie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta.

Na czym polega ta metoda i dlaczego jest taka rewolucyjna?

W pierwszym etapie wykonywana jest liposukcja wodna w znieczuleniu miejscowym. Tkanka tłuszczowa zawiera od 500 do 1000 razy więcej mezenchymalnych komórek macierzystych, w porównaniu do ich zawartości w szpiku kostnym i krwi pępowinowej. Procedura pobrania około 110 ml tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha czy ud kaniulą jest bezbolesna i mało inwazyjna. Odseparowanie komórek macierzystych z własnej tkanki tłuszczowej odbywa się w zamkniętym systemie Body-Jet Q graft controller. Po separacji otrzymujemy około 20-40 ml komórek macierzystych, które wprowadzamy do chorych stawów przy pomocy injekcji, na przykład przy zwyrodnieniach czy zapaleniach kolan, bioder, kręgosłupa. Jest to najbardziej wartościowy materiał, bo pobierany bezpośrednio od pacjenta, co daje największą funkcjonalność, aktywność i żywotność komórek macierzystych. Efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny dzięki zastosowaniu tej metody jest natychmiastowy, jej skuteczność 100% i szybka regeneracja na lata.

Wymiana stawu biodrowego to kolejna nowatorska usługa, z której pacjent może skorzystać w pana klinice. Jakie są zalety tej metody?

Przy chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego wszczepiamy staw sztuczny panewki i trzonu kości udowej z przedniego dostępu, czyli DAA (Direct Anterior Approach). W tej chwili robimy to w modyfikacji bikini, czyli dochodzimy od przodu do stawu biodrowego, robiąc niewielkie cięcie ok. 6-8 cm. Stosujemy protezy amerykańskie, najczęściej firmy Smith&Nephew. Jest to proteza najwyższej jakości, na którą dajemy gwarancję 15 lat. Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności przecinania jakichkolwiek mięśni, co poprawia bezpieczeństwo śródoperacyjne, zmniejsza ryzyko utraty krwi oraz znacznie przyspiesza rehabilitację i powrót pacjenta do pełnej aktywności. Jest też krótki okres hospitalizacji. Właściwie w czwartej dobie jest już wypis do domu. Zdjęcie szwów to dwunasta doba, a po miesiącu pacjent jest w pełni sprawny. Podsumowując jest to metoda mało inwazyjna, bezbolesna, nowoczesna i dająca pewność szybkiego powrotu do zdrowia i do pracy.

Ostatnio powszechnym schorzeniem, szczególnie u kobiet, są haluksy. Jak wiele kobiet zgłasza się do pańskiej kliniki z tym problemem i jakie rozwiązania pan stosuje?

Praktycznie co duga kobieta ma problem z haluksami. Ból, obrzęk, zaczerwienienie i zapalenie to główne objawy tego schorzenia. W swojej klinice zacząłem stosować nową metodę. Robię osteotomię przy głowie pierwszej kości śródstopia. W trzon kości wprowadzam specjalną, 4 cm płytkę tytanową i mocuję ją w taki sposób, by zmniejszyć kąt między palcami. Koryguje ona stopę i kobieta może znowu chodzić na obcasach. Płytka jest polskiego patentu mojego przyjaciela dr n. med. Jana Kiryluka. To jest nowoczesna metoda leczenia haluksów. Efekt to poprawa chodu, estetyki stopy, brak bólu i likwidacja haluksa bez możliwości ponownego się jego pojawienia. Zdrowienie stopy następuje praktycznie po trzech dobach. Metoda jest bezinwazyjna, bo wykonujemy małe cięcie. Nikt tego jeszcze nie robi, a w mojej klinice już tak.

„MEDI-PROF Orthopedic – Clinic”

11-400 Kętrzyn, ul. Daszyńskiego 30

Serdecznie zapraszam zainteresowanych do mojej Kliniki.

lek. Zbigniew Homza, tel. +48 796 518 088, www.medi-prof.pl

fb MEDI-PROF Orthopedic – Clinic – Polub i udostępniaj stronę „MEDI-PROF Orthopedic – Clinic” aby być na bieżąco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here