Dbaj o dom w zgodzie z naturą

302

Według badaczy z uniwersytetu w Bergen wystarczy 10-20 lat, by częstym sprzątaniem zrujnować sobie płuca. Nowe, niezależne badanie przeprowadzone w oparciu o 20 lat analiz wykazało, że czyszczenie domu środkami chemicznymi może powodować uszkodzenia tkanek płuc. Czy zatem mamy nie sprzątać naszych domów?

Nic podobnego, ale warto przestawić się na produkty oparte o składniki naturalne. Gdzie szukać odpowiednich produktów, które będą skuteczne i nie narażą nas na utratę zdrowia? Od ponad 60 lat pomaga w tym firma, której produkty mają składniki bezpieczne dla zdrowia, zawierają naturalne olejki, zatwierdzone przez certyfikat ECOCERT, są przyjazne dla skóry, w niskich cenach, a przy tym skuteczne.

Dlaczego warto zmienić nawyki w stosowaniu środków czystości?

Od lat 90’ w ramach międzynarodowego badania w 22 ośrodkach zdrowia w wielu krajach zaczęto śledzić dużą populację 6235 kobiet i mężczyzn z początkową średnią wieku wynoszącą 34 lata. W ciągu następnych 20 lat uczestnicy byli pytani o stosowanie zarówno aerozoli, jak i innych środków czyszczących, regularnie testowano również ich pojemność płuc za pomocą spirometru.

53% uczestników stanowiły kobiety, a 44% badanych nigdy nie paliło. W przypadku palaczy i osób z astmą zdiagnozowaną przez lekarza analiza została odpowiednio skorygowana. Uzyskano obszerne dane na temat uczestników, dzięki czemu każdy temat był dobrze scharakteryzowany, co znacznie zmniejszyło prawdopodobieństwo błędu. Po 20 latach gromadzenia danych zebrane wyniki zostały przeanalizowane przez 28 osobowy międzynarodowy zespół naukowców z dziewięciu krajów pod przewodnictwem badaczy z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia). Badanie zostało niedawno opublikowane w piśmie American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine wydawanym przez stowarzyszenie American Theracic Society.

Rezultaty badania

Cotygodniowe stosowanie popularnych środków czystości z supermarketów może być równie szkodliwe dla zdrowia płuc jak palenie 20 papierosów dziennie przez 20 lat.

Popularne środki czystości, które szkodzą zdrowiu:

1.Odświeżacz powietrza, niebezpieczny dla zdrowia jest zwłaszcza ten w aerozolu. Wypryskiwana z butelki substancja z łatwością przedostaje się do dróg oddechowych. W odświeżaczach znajdują się formaldehydy, które mają udowodnione działanie rakotwórcze.

  1. Wybielacz – szczególnie drażniący jest ten zawierający wysokie stężenie chloru. Przedostanie się wybielacza do płuc w postaci oparów może spowodować poważne poparzenia dróg oddechowych.
  2. Środki do czyszczenia mebli – środki lakierujące i nadające meblom połysk powstają na bazie substancji ropopochodnych. Są więc łatwopalne i mogą wywołać poważne uszkodzenia ciała w przypadku połknięcia.
  3. Środki do czyszczenia toalet – ostatnimi czasy bardzo popularne stały się tabletki oraz kapsułki do czyszczenia toalet. W ich składzie są silnie żrące substancje, które mogą podrażniać oczy, drogi oddechowe oraz skórę.
  4. Płyn do mycia szyb – popularne płyny do mycia szyb tworzone są najczęściej na bazie skażonego alkoholu i/lub amoniaku, który dzięki swym właściwościom nie pozostawia śladu na szybach. Podczas jego rozpylania na szklaną powierzchnię narażeni jesteśmy na wdychanie substancji dodatkowych oraz skażonego alkoholu.
  5. Płyn do mycia naczyń – w jego skład wchodzą wybielacze, suchy chlor, substancje rozpuszczające brud i tłuszcz, amoniak, środki bakteriobójcze. Niektóre płyny silnie przywierają do naczyń, nawet po ich dokładnym wypłukaniu.

Jeśli chcecie zadbać o swoje zdrowie i swoich najbliższych oto dostęp do sklepu z 23% zniżką na każdy produkt https://www.farmasi.pl/pl

Paulina Cichocka

e-mail: paulina.cichocka@gmail.co

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here