Sposoby na dobry wrzesień

299

Wrzesień jest miesiącem, który najczęściej zamyka nam czas urlopów, odpoczynku, bycia więcej ze swoimi dziećmi, czy wnukami. To czas rozpoczęcia obowiązków edukacyjnych, zajęć dodatkowych. To miesiąc, w którym mamy mnóstwo spraw do załatwienia. Taki aktywnie stresujący czas wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Często czujemy się poddenerwowani, spięci. Mamy mniej czasu na relaks i swoje hobby.

Co zrobić, żeby ten piękny miesiąc okazał się nie taki straszny? Podam wam parę wskazówek, dzięki którym oszczędzicie czas i lepiej zorganizujecie swoje aktywności w ciągu dnia.

1. Odkładaj wszystko na swoje miejsce – są rzeczy, które są przypisane bezpośrednio do jakieś przestrzeni, np. zabawki do pokoju dziecięcego, notatki do biurka, skarpetki do kosza na pranie. Codziennie, automatycznie odkładając te rzeczy na miejsce, zmniejszasz czas potrzebny później na generalne porządki, a i w domu lepiej się czujesz, bo twoje otoczenie jest poukładane.

2. Rozdziel domowe obowiązki – nie wszystko musisz robić samodzielnie! Dzieci mogą same sprzątać swój pokój, mąż może nastawić zmywarkę do naczyń itd. Przestrzeń domowa jest wspólna, więc każdy ma w niej coś do zrobienia.

3. Rób opłaty raz w miesiącu – ustal sobie, że jednego dnia robisz automatyczne zlecenie przelewów za wszystkie rachunki. Jeśli nie masz takiej możliwości to idź osobiście do punktu opłat, ale ze wszystkimi rachunkami i zapłać je od razu. Nie będziesz musiał/a pamiętać ciągle o nowo przychodzących listach.

4. Prowadź planer dla całej twojej rodziny – wpisuj tam wszystkie zajęcia dodatkowe, wizyty lekarskie, urodziny itd. Powieś go w widocznym miejscu, a dzięki temu nic nie wyleci ci z głowy.

5. Wieczorem zadbaj o następny dzień – przygotuj komplety ubrań wszystkim domownikom (chyba, że mogą zrobić to sami), spakuj potrzebne rzeczy, pomyśl o przekąskach do szkoły/pracy itd. To znacznie ułatwia poranne funkcjonowanie.

6. Jeśli coś zajmie ci mniej niż 5 minut, to wykonaj to od razu – nie musisz pamiętać o mnóstwie błahych spraw do ogarnięcia, dzięki czemu masz spokojny umysł.

To tylko niektóre wskazówki, które znacznie ułatwiają funkcjonowanie w codziennym pędzie dnia. Jeżeli wejdą wam w nawyk to wszystko stanie się o wiele prostsze, nie tylko we wrześniu. Dobra organizacja pozwala na mniej spięć, stresów. Pomimo natłoku różnych zajęć będziecie mieli większą kontrolę nad swoim planem dnia. Pamiętajcie, że wszystkiemu damy radę, jeśli mamy zdrowie i jesteśmy do tego dobrze zorganizowani.

 mgr Bogusława Szczyra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here