Rewolucja w ortopedii – Kętrzyn operuje na poziomie światowym

682

„MEDI-PROF Orthopedic – Clinic” przy ul. Daszyńskiego 30 w Kętrzynie oferuje usługi medyczne na światowym poziomie. Pacjenci, którzy cierpią z powodu bólu stawów czy kręgosłupa nie muszą po pomoc jechać do dużych miast. O rewolucjach w ortopedii z dr Zbigniewem Homzą – specjalistą chirurgii ortopedyczno-urazowej rozmawia Ewa Brzostek.

Wymiana stawu biodrowego to jedna z usług, z której pacjent może skorzystać w pana klinice. Dlaczego warto się zoperować w Medi-Prof?

Przy chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego wszczepiamy staw sztuczny panewki i trzonu kości udowej z przedniego dostępu, czyli DAA (Direct Anterior Approach). W tej chwili robimy to w modyfikacji bikini, czyli dochodzimy od przodu do stawu biodrowego, robiąc niewielkie cięcie ok. 6-8 cm. Stosujemy protezy amerykańskie, najczęściej firmy Smith&Nephew. Jest to proteza najwyższej jakości, na którą dajemy gwarancję 15 lat.

Jakie są zalety tej metody?

Przede wszystkim chodzi o dostęp. W modyfikacji bikini cięcie odbywa się w pachwinie, co sprawia, że blizna jest zupełnie niewidoczna. Stosujemy ją u kobiet w wieku 50-60 lat. Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności przecinania jakichkolwiek mięśni, co poprawia bezpieczeństwo śródoperacyjne, zmniejsza ryzyko utraty krwi oraz znacznie przyspiesza rehabilitację i powrót pacjenta do pełnej aktywności. Jest też krótki okres hospitalizacji. Właściwie w czwartej dobie jest już wypis do domu. Zdjęcie szwów to dwunasta doba, a po miesiącu pacjent jest w pełni sprawny. Podsumowując jest to metoda mało inwazyjna, bezbolesna, nowoczesna i dająca pewność szybkiego powrotu do zdrowia i do pracy.

Ostatnio powszechnym schorzeniem, szczególnie u kobiet, są haluksy. Jaka jest przyczyna ich powstawania?

Haluksy najczęściej dotyczą kobiet w wieku 40-60 lat. Przyczyna ich powstawania to stosowanie nieodpowiedniego i niewłaściwie dobranego obuwia na wysokim obcasie. W niektórych przypadkach pojawiają się w wyniku uprawiania sportów, które przeciążają śródstopie. Kolejną przyczyną są choroby zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenie stawów, które występuje po 60 roku życia czy nadwaga. W końcu czynniki miejscowe jak paluch egipski, dłuższy od pozostałych palców, co może powodować jego odkształcanie. Ból, obrzęk, zaczerwienienie i zapalenie to główne objawy tego schorzenia.

Jak wiele kobiet zgłasza się do pańskiej kliniki z tym problemem i jakie rozwiązania pan stosuje?

Praktycznie co druga kobieta ma problem z haluksami. W swojej klinice zacząłem stosować nową metodę. Robię osteotomię przy głowie pierwszej kości śródstopia. W trzon kości wprowadzam specjalną, 4 cm płytkę tytanową i mocuję ją w taki sposób, by zmniejszyć kąt między palcami. Koryguje ona stopę i kobieta może znowu chodzić na obcasach. Płytka jest polskiego patentu mojego przyjaciela dr n. med. Jana Kiryluka. To jest nowoczesna metoda leczenia haluksów. Efekt to poprawa chodu, estetyki stopy, brak bólu i likwidacja haluksa bez możliwości ponownego się jego pojawienia. Zdrowienie stopy następuje praktycznie po trzech dobach. Metoda jest bezinwazyjna, bo wykonujemy małe cięcie. Nikt tego jeszcze nie robi, a w mojej klinice już tak.

W klinice pobieracie też komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej od pacjenta. To również jest nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie ortopedii.

Zgadza się, chociaż stosuje się je również w medycynie estetycznej, regeneracyjnej, dermatologii, onkologii czy chirurgii. W pierwszym etapie wykonywana jest liposukcja wodna w znieczuleniu miejscowym. Tkanka tłuszczowa zawiera od 500 do 1000 razy więcej mezenchymalnych komórek macierzystych, w porównaniu do ich zawartości w szpiku kostnym i krwi pępowinowej. Procedura pobrania około 110 ml tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha czy ud kaniulą jest bezbolesna. Odseparowanie komórek macierzystych z własnej tkanki tłuszczowej odbywa się w zamkniętym systemie Body-Jet Q graft controller. Po separacji otrzymujemy około 20-40 ml komórek macierzystych, które wprowadzamy do chorych stawów przy pomocy injekcji, na przykład przy zwyrodnieniach czy zapaleniach kolan, bioder, kręgosłupa. Jest to najbardziej wartościowy materiał, bo pobierany bezpośrednio od pacjenta, co daje największą funkcjonalność, aktywność i żywotność komórek macierzystych. Efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny dzięki zastosowaniu tej metody jest natychmiastowy, jej skuteczność 100%, szybka regeneracja na lata.

„MEDI-PROF Orthopedic – Clinic”

11-400 Kętrzyn, ul. Daszyńskiego 30

Serdecznie zapraszam zainteresowanych do mojej Kliniki.

lek. Zbigniew Homza, tel. +48 796 518 088

www.medi-prof.pl

fb MEDI-PROF Orthopedic – Clinic

Polub i udostępniaj stronę „MEDI-PROF Orthopedic – Clinic” aby być na bieżąco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here