Nie daj się udarowi

119

W Polsce z powodu udaru umiera co roku około 30 tysięcy osób. U wielu ludzi pojawia się poważny, a nawet śmiertelny udar mózgu bez żadnych wcześniejszych objawów. Jedna na cztery ofiary udaru umiera w czasie pierwszego ataku. U osób po 70. roku życia liczba ta wzrasta o 50%. 40% z tych, którzy przeżyli, wymaga specjalnej opieki pielęgnacyjnej do końca życia, a 10% przebywa w ośrodkach dla nieuleczalnie chorych. Pozostałe 60% rokuje nadzieję. Niektórzy z nich odzyskują kompletne zdrowie, a prawie wszyscy uzyskują na tyle dobrą sprawność, że mogą się usamodzielnić i z czasem wrócić do codziennych zajęć.

Co jest przyczyną udaru mózgu?

Udar jest najczęściej związany z procesem miażdżycowym naczyń prowadzących utlenowaną krew do komórek mózgowych. Z powodu miażdżycy ściana naczynia staje się grubsza, twardsza, mniej elastyczna, a jego światło zwęża się. Proces ten może występować zarówno w naczyniach w obrębie mózgu, jak również w naczyniach prowadzących do niego. Szorstka, nierówna wewnętrzna ściana tych naczyń sprzyja odkładaniu się płytek miażdżycowych i powstawaniu skrzepów, które mogą zupełnie zatkać światło naczynia. Czasami również fragmenty skrzepu lub płytek miażdżycowych odrywają się z innych naczyń układu krążenia i z prądem krwi dostają się do mniejszych naczyń mózgowych, powodując udar. Taką sytuację nazywamy udarem niedokrwiennym. Stanowi on około 85% wszystkich udarów.

Pęknięcie ściany naczynia i krwawienie jest drugą przyczyną udarów. Większość z nich współistnieje z niekontrolowanym nadciśnieniem, przepychającym krew przez wąskie szczeliny stwardniałych naczyń. Zniszczenie spowodowane przez udar następuje poprzez zablokowanie dopływu świeżej krwi do danej części mózgu, która wkrótce umiera z braku tlenu. Jeżeli udarem objęta jest duża część mózgu, sytuacja jest bardzo poważna i może skończyć się śmiercią. Jeżeli uszkodzenie jest mniejsze, następstwa również są mniejsze.

Kto jest zagrożony udarem?

Spora liczba udarów ściśle związana jest z występującym nadciśnieniem. Osoby z nadciśnieniem są osiem razy bardziej narażone na udar niż osoby z prawidłowym ciśnieniem krwi. Palenie papierosów ma swój udział w powstawaniu udaru poprzez wpływ na rozwój zmian miażdżycowych i zaburzenie prawidłowego utlenowania krwi. Jeden na sześć zgonów w przebiegu udaru mózgu jest ściśle związany z paleniem papierosów. Ważne jest, aby pamiętać, że dieta bogata w tłuszcze i cholesterol jest głównym powodem zarówno miażdżycy, jak i nadciśnienia. Duży wpływ ma również otyłość, cukrzyca i siedzący tryb życia.

Znaki ostrzegawcze

Natychmiast wybierz numer 999, jeśli pojawi się jakikolwiek z poniższych znaków ostrzegawczych. Pomóc mogą również leki przeciwzakrzepowe. Zwróć uwagę na następujące symptomy:

Nagłe niedowidzenie lub utrata wzroku, zwłaszcza w jednym oku.

Utrata mowy lub trudności z mówieniem czy rozumieniem wypowiadanych słów.

Nagłe osłabienie lub drętwienie twarzy, ręki lub nogi po jednej stronie ciała.

Niewyjaśnione zawroty głowy, drżenie lub nagłe upadki, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu wyżej wymienione symptomy.

Większości udarów można zapobiec!

W rzeczywistości udary, jak i inne choroby złego stylu życia, mogłyby stać się rzadkością, gdyby tylko ludzie zechcieli przekonać się wystarczająco wcześnie do zasad zdrowego stylu życia. Oto one:

Nie pal papierosów. Jeden na sześć śmiertelnych udarów mózgu związany jest bezpośrednio z paleniem papierosów.

Okresowo sprawdzaj swoje ciśnienie krwi, nadciśnienie bowiem może nie mieć żadnych zewnętrznych objawów. Pamiętaj o tym, że nadciśnienie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru o 800%.

Ucz się używać znacznie mniej soli. Na terenach, gdzie podaż soli jest niewielka, nadciśnienie jest właściwie nieznane. W Japonii, gdzie spożycie soli jest wysokie, udar jest główną przyczyną śmierci.

Znormalizuj masę ciała. Otyłość sprzyja miażdżycy, nadciśnieniu i większości przypadków cukrzycy.

Spożywaj niskotłuszczową, niskocholesterolową, wysokobłonnikową dietę. Badania naukowe wykazały, że utrzymywanie podaży tłuszczu w diecie poniżej 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego zapobiega rozwojowi miażdżycy.

Codziennie wykonuj ćwiczenia fizyczne. Poprawiają one krążenie oraz pomagają kontrolować masę ciała i ciśnienie krwi.

www.zdrowiezwyboru.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here