Elektryczne samochody podbijają Rally Cross

723

Na 76 Rajdzie Polski w Mikołajkach zespół Elimen Rally Cross prezentował projekt elektrycznego samochodu rajdowego Ford Fiesta Proto E-RX1 zbudowanego w całości przez zespół polskich firm. Prezentowano również elektryczne samochody rajdowe klasy EN oparte na seryjnej konstrukcji FIATA 500.

– Współpracujemy z jedną ze spółek, która współuczestniczy w ciekawym projekcie tu na Mazurach, mianowicie inicjatywie, która ma doprowadzić do uruchomienia Pucharu Świata pojazdów i łodzi elektrycznych. Będzie to bardzo fajne narzędzie do promocji Mazur i do wydłużenia sezonu. Z naszym partnerem chcemy doprowadzić do tego, żeby te samochody brały udział w serii imprez sportowych na Mazurach, w których będziemy promowali sport poprzez elektromobilność, czyli samochody elektryczne w sporcie. Kiedy w zeszłym roku zaczynaliśmy ten projekt to większość środowiska traktowała nas jako niegroźnych wariatów. W tej chwili jesteśmy na Rajdzie Polski przy wsparciu PZMot-u i innych firm – wspomina Przemysław Rozmysłowicz, członek zarządu Elimen Rally Cross.

Według Rozmysłowicza dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie pojazdów z grupy EN, czyli samochodów seryjnych Fiatów 500. Jest to część projektu dedykowanego młodym kierowcom, którzy stawiają pierwsze kroki w motosporcie.

– Dajemy im możliwość nauki w oparciu o pojazdy homologowane jako elektryczne. Tutaj wybór padł na Fiata 500 z tego względu, ze mechanicznie jest zbieżny z seryjnym spalinowym egzemplarzem, więc istnieje szeroki wachlarz części zamiennych, co nam sporo ułatwia. Okazało się, że oferta jest trafiona – cieszy się Przemysław Rozmysłowicz.

Ford Fiesta Proto E-RX1 z kolei podbiła serca zawodników klasy supernational w Rally Crossie, czyli mocnych kierowców samochodów w klasie z napędem na jedną oś o mocach kilkuset koni.

– To auto oferuje niewiarygodne przeżycia jeśli chodzi o przyspieszenie czy o trakcje. Wielka frajda, wielkie wyzwanie. Te samochody jeżdżą niezwykle dynamicznie, przyciągają kibiców. W tej chwili mam wrażenie, że są najbardziej medialną częścią nowych projektów w Rally Crossie – podsumowuje Rozmysłowicz.

Ewa Brzostek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here