Skate-kultura na skateparku

431

Skate kultura na skateparku czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że dla pasjonatów nie ma rzeczy niemożliwych. W dniach 22-23 czerwca podczas festiwalu kultury ulicznej w Kętrzynie młodzi ludzie mogli szkolić swoje umiejętności pod okiem fachowców. Skate kulturę zwieńczyła feria kolorów czyli bitwa proszkami w kolorach tęczy.

To był aktywny weekend na skateparku. Graffiti, Hip Hop Dance, Breakdance, Rolki, Deskorolka, Hulajnoga oraz BMX te hasała scalały młodzież, która próbowała swoich sił w tych właśnie dyscyplinach pod okiem instruktorów.

– Przyjechałem tutaj szkolić młodych ludzi jak bezpiecznie jeździć na hulajnodze i jak wykonywać różne tricki. Moja przygoda z hulajnogą wyczynową zaczęła się od tego, że chciałem szybciej dotrzeć do szkoły i po 5 latach okazało się, że dziś szkolę innych, a jest duże zainteresowanie tym sportem – opowiada 18-letni Jakub Parzych z Olsztyna prowadzący warsztaty z jazdy na hulajnodze.

To jednak nie wszystko. Młodzi ludzie mogli zgłębiać tajniki jazdy na deskorolce pod okiem Piotra Baumana, instruktora sportu i trenera w Akademii Deskorolki Osir Olsztyn, BMX – jam, które poprowadził Adam Suchocki wraz z ekipą MRC BMX z Mrągowa oraz rolkach w wydaniu agresywnym, które zaproponowała ekipa specjalistów z Trójmiasta ze szkółki Roll4All.

– Kiedy otwieraliśmy ten skatepark mówiliśmy, że będą tu organizowane zawody nie tylko dla rolek, ale dla desek, hulajnóg, BMX-ów, będzie jazda agresywna i staramy się to realizować. Napisaliśmy kolejny projekt konkursowy, którego hasłem przewodnim jest „Skate kultura na skateparku”. Chcemy, aby młodzież dbała o skatepark, żeby to było ich miejsce, żeby czuli się tutaj dobrze, bezpiecznie i żeby szanowali się nawzajem, żeby te różne subkultury mogły się tutaj mądrze różnić między sobą – mówi Jerzy Pruszyński, z Blue Bear sekcji jazdy na rolkach UKS Olimp.

Oprócz dyscyplin typowo sportowych z udziałem mini pojazdów na kółkach nie zabrakło elementów tanecznych. Był breakdance z gościem specjalnym Marcinem „Kostek” Kost z Rybnika oraz Hip Hop Dance na czele z Martą Matus z Białostockiej ekipy Sista4Fun. Z takiego połączenia skate z muzyką ulicy jest zadowolony Piotr Frąckiewicz na co dzień instruktor tańca breakdance w Kętrzyńskim Centrum Kultury.

– Ideą festiwalu jest wspieranie młodzieży, która w formie feestylowej zajmuje się różnymi sportami, nie tylko tańcem. Młodzież ma na siebie wiele różnych pomysłów i często nie są oni nigdzie zgrupowani. Przychodzą na skatepark by spróbować swoich sił, a my chcemy dla nich zapraszać specjalistów z Polski, którzy pokażą jak bezpiecznie poruszać się na tych pojazdach, jak rozwijać tricki, umiejętności, jak wykorzystać potencjał, który w nich drzemie – podsumowuje Piotr Frąckiewicz.

Wisienką na torcie skate kultury był Piotr „Dziki” Łukjanowicz – Bartoszycki artysta uliczny, raper, graficiarz. Jak to możliwe, że kojarzone najczęściej z aktem wandalizmu rysunki na ścianach mogą współistnieć jako kultura w wydaniu skate?

– Prowadzę warsztaty z dziećmi na terenie całego kraju. W rejonie jestem rozpoznawalny przez pracę z dziećmi, przez sztukę, którą można zobaczyć w mieście, dlatego nie jestem kojarzony z wandalizmem. Ludzie myślą, że to jest łatwe do zrobienia, a tak naprawdę grafitti nie jest proste. Żeby zrobić sztukę, żeby się wyrazić w przestrzeni publicznej to trzeba mieć trochę talentu i cierpliwości. Jestem zwolennikiem tego, żeby ładne rzeczy robić w przestrzeni publicznej – podkreśla „Dziki”.

Organizatorem imprezy byli: Miasto Kętrzyn, Kętrzyńskie Centrum Kultury, MOSIR Kętrzyn, UKS Olimp sekcja Blue Bear, Stowarzyszenie Hip Hop Mazury.

Ewa Brzostek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here