Piękne paznokcie, ale bez lakieru

507

Najczęściej nie zastanawiamy się, jak lakier do paznokci wpływa na nasze ciało. Jednak ostatnie badania wykazały, że wiele z najpopularniejszych marek lakierów do paznokci jest znacznie bardziej szkodliwych, niż mogłoby się wydawać.

Naukowcy zbadali obecność toksyn chemicznych u 24 kobiet. Znaleziono ich ślady w ciele każdej z nich. Jakie było ich źródło? Lakier do paznokci. Wyniki wykazały u 100% uczestniczek oznaki zawartości trifenylu w 10 godzin po nałożeniu lakieru do paznokci. Fenol działa bardzo niszcząco na błony śluzowe i drogi oddechowe. Może doprowadzić do obrzęku krtani, oskrzeli i płuc oraz do martwicy jamy ustnej i przewodu pokarmowego. W kolejnym badaniu, ci sami naukowcy przetestowali dziesięć różnych lakierów do paznokci pod kątem zawartości fosforanu trifenylu i odkryli tę substancję chemiczną w ośmiu z nich. Dwie z tych firm nie ujawniły tej substancji w składzie na etykiecie produktu. Fosforan trifenylu może przenikać do krwi i zaburzać gospodarkę hormonalną, powodując m.in. tycie. Może to oznaczać, że do 20% lakierów do paznokci sprzedawanych w naszym kraju zawiera niebezpieczną substancję chemiczną, która nie jest wymieniona jako składnik.
– Istnieje coraz więcej dowodów sugerujących, że TPHP może wpływać na regulację hormonów, metabolizm, reprodukcję i ich rozwój – wyraża swoje obawy dr Heather Stapleton, kierownik badań.
Jest to szczególnie szkodliwe u młodych dziewczyn, które regularnie używają lakieru do paznokci, ponieważ zdrowy rozwój hormonalny jest szczególnie istotny. Niemniej jednak, TPHP stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia każdego, kto jest na nie narażony, ponieważ jest to neurotoksyna (powoduje wady rozwojowe), toksyna endokrynna (zaburza działanie układu hormonalnego), jest też toksyczny dla układu rozrodczego, drażni skórę i jest alergenem.
Formaldehyd jest dobrze znanym czynnikiem rakotwórczym, który może rozpuszczać się w wodzie i powietrzu (wiesz, że to ten silny zapach lakieru do paznokci?). Narażenie na tę substancję chemiczną może również wywoływać objawy drapania w gardle, astmy i trudności w oddychaniu. Osoby z przewlekłymi chorobami są szczególnie podatne na zatrucie formaldehydem. Toluen z kolei to substancja chemiczna, która utrudnia rozwój dzieci (niektórzy naukowcy znaleźli jej ślady w mleku!). Dodatkowo może być drażniący dla skóry po ekspozycji.
Na szczęście są firmy, które postanowiły dać nam zdrowe alternatywy. Warto poszukać w Internecie informacji nt. lakierów, które nie zawierają substancji niosących za sobą ryzyko alergii, raka i zaburzeń hormonalnych.

Anna Jurgiełajtis
Źródła: www.uofmhealth.org, www.mercola.com, www.healthy-holistic-living.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here