Zadbaj o swoje stopy

390

Jak zadbać o stopy? W końcu są one szczególnie narażone na urazy i podrażnienia, ponieważ to na nich opieramy największy ciężar. Najczęściej dbamy jedynie o wygląd paznokci, a zapominamy o odpowiednim nawilżaniu, zdzieraniu martwego naskórka i zapobieganiu odciskom i modzelom. Gdy poczujesz, że stopy czują się i wyglądają źle, wprowadź program szybkiej odnowy. Sprawdź, jak zadbać o stopy.

Nie jest to najłatwiejsze, bo skóra stóp łatwo się przesusza, bo choć jest gruba, ma mało gruczołów łojowych, za to dużo potowych. Na piętach i paluchach narasta warstwa zrogowaciałego naskórka, tworzą się w nim pęknięcia, które mogą sięgać aż do skóry właściwej i przysparzać bólu przy chodzeniu. Kiedy więc zbliża się pora, że można będzie odsłonić stopy, trzeba im się przyjrzeć i naprawić zaniedbania.

Przygotuj dla nich kąpiel

Do miski z ciepłą wodą dodaj garść soli kosmetycznej. Najlepsze są kompozycje oparte na soli z Morza Martwego, wyjątkowo bogatej w składniki mineralne, ale może też być zwykła sól kuchenna. Słona kąpiel działa odświeżająco, pomaga w walce z obrzękami, ujędrnia skórę.
Jeśli nie lubisz kąpieli solnych, możesz do wody dolać trochę płynu pod prysznic lub kilka kropli oliwy, olejku o właściwościach nawilżających – chodzi o to, by zmiękczyć naskórek i zrelaksować się. Nie trzymaj stóp w ciepłej wodzie dłużej niż 15 minut, bo skóra i paznokcie za bardzo rozmiękną.

Wygładź ich skórę

Osusz stopy i patyczkiem do pedicure odsuń skórki, a rozpulchniony naskórek wygładź drobnoziarnistą tarką lub peelingiem. Najlepiej użyj peelingu przeznaczonego specjalnie do stóp. Są to preparaty zwykle zawierające drobiny pumeksu lub kryształy soli i aromatyczne olejki – polerują naskórek, jednocześnie go odżywiając. Na koniec posmaruj stopy kremem, który je nawilży i zmiękczy. Nanieś go na skórę i wmasuj. Głaszcz stopy, uciskaj kciukami. Nie śpiesz się – taki masaż dodatkowo poprawi krążenie i wspaniale odpręży.

Pamiętaj o paznokciach

Do obcinania paznokci najbardziej odpowiednie są cążki mające zaokrągloną powierzchnię tnącą. Dzięki temu nie powodują pękania płytki, która jest znacznie twardsza niż u rąk. Skróć paznokcie tak, by odrobinę wystawały poza opuszki palców – mają je bowiem chronić przed urazami. Boki płytki opiłuj, lekko je zaokrąglając – ale ostrożnie, bo jeśli zrobisz to zbyt głęboko, paznokcie zaczną boleśnie wrastać w ciało. Następnie usuń zgrubiały naskórek ścierając go specjalną tarką. Nie używaj pumeksu, bo jego porowata struktura stwarza doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii. Jeżeli naskórek jest popękany, ścieraj go przesuwając tarkę równolegle do pęknięć, żeby ich nie poszerzać.
Opracowała Ewa Brzostek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here