Zadbaj o własne poczucie wartości na wiosnę

366

Wiosna. Wszystko budzi się do życia. Jest przyjemnie, kolorowo. Mamy więcej energii. Częściej się uśmiechamy, wychodzimy na spacery, spotykamy z przyjaciółmi. To wszystko jest bardzo dobre. Biologicznie mamy więcej witaminy D, nasze endorfiny się pobudzają.

Są jednak ludzie, którzy nie potrafią się cieszyć. Są zamknięci w swoich smutkach, żalu, braku poczucia wartości, jak w klatce. Często się uśmiechają, są pogodni, aktywni na zewnątrz, ale wewnątrz nich wszystko płacze, dygocze. Taka typowa psychologiczna postawa „dobrej miny do złej gry”. Może myślisz, że piszę o osobach cierpiących na depresję? Niestety nie. Ten opis dotyczy ludzi, którzy nie wierzą w siebie, we własne możliwości. Wyniki badań mówią, że nawet co trzecia osoba ma zaniżone poczucie własnej wartości! Czynniki, które powodują taką sytuację mogą być zewnętrzne i wewnętrzne. Pojawiające się w życiu trudności i przeszkody oraz sposób, w jaki młody człowiek radzi sobie z nimi, będą odgrywać bardzo ważną rolę. Czynniki rodzinne są również jednymi z kluczowych.
Poczucie własnej wartości jest kształtowane przez informacje wypływające z otoczenia oraz z obrazu siebie. Kiedy nie zaspokajamy młodemu człowiekowi podstawowych potrzeb (poczucia bezpieczeństwa, miłości, czułości, itp.), wyśmiewamy go lub stawiamy wygórowane wymagania to może w przyszłości prowadzić do zaburzonego obrazu własnej osoby oraz budowania swojej samooceny na podstawie oceny innych osób. A to z kolei może prowadzić do np. wycofania, izolowania się, unikania konfrontacji, niedostrzegania swoich osiągnięć.
Zaniżone poczucie własnej wartości prowadzi do negatywnych ocen zarówno siebie, jak i rzeczywistości. Problemy z przeszłości oraz narastające poczucie niższości stają się przyczyną zamykania się w sobie oraz przeżywania wielu trudności.
Jak można temu zaradzić?
Poprzez zapewnienie młodym ludziom odpowiednich wzorców i wspieranie ich. Jest to niezbędne do utrwalania pozytywnych postaw i zachowań. Pomoc dziecku oraz akceptowanie go pozwala wzrastać w atmosferze bezpieczeństwa i pewności siebie.
Otaczanie dziecka miłością oraz przekazywanie mu pozytywnych komunikatów na temat jego osoby jest bardzo ważne, by jego samoocena i pewność siebie były wysokie. Tutaj właśnie jest kluczowa rola rodziny!
Otaczanie się w życiu osobami pozytywnymi, które motywują swoim przykładem, które zauważają u innych ich talenty, zalety i głośno im to komunikują.
Uświadomienie sobie swojego problemu i walka z kompleksami. Podejmowanie działań, wychodzenie ze swojej strefy komfortu.
Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne w życiu. Należy sobie to uświadomić i dbać o to, żeby młodym ludziom pomagać ją kształtować od dzieciństwa. Jeżeli jednak sam/a masz zaniżone poczucie wartości, kiepską samoocenę to pamiętaj, że zawsze możesz to zmienić. Poszukaj pomocy i walcz o siebie.

mgr Bogusława Szczyra
https://www.facebook.com/bogusia.szczyra
http://bszczyra.blogspot.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here