Działanie miodu na serce i układ krążenia – cz. 2

275

Poruszyliśmy już kwestię leczenia osłabienia mięśnia sercowego, jego zapalenia oraz miażdżycy tętnic. Dzisiaj prezentujemy pozostałe remedia na inne problemy układu sercowo-naczyniowego.

Nadciśnienie tętnicze oraz inne schorzeniach serca i układu krążenia
Dla uzyskania wyraźnego działania hipotensyjnego miód należy przyjmować długotrwale, przez 1-2 miesiące w dawkach 100-120 g dziennie. Natomiast w rosyjskiej medycynie ludowej do leczenia choroby nadciśnieniowej miód stosuje się w mieszaninie z sokami warzywnymi i sokiem z cytryny.
Świeżo przygotowany sok buraczany i sok marchwiowy oraz sok z chrzanu (utarty chrzan pozostawia się z wodą na 36 godzin i po tym czasie wyciska sok). Następnie połączyć po 1 szklankę każdego soku, dodać szklankę miodu i sok wyciśnięty z jednej cytryny. Sporządzony preparat przyjmować po łyżce stołowej 2-3x dziennie na godzinę przed posiłkiem przez 2 miesiące.
Do naparu z suchych owoców dzikiej róży (łyżka owoców na szklankę naparu) po ochłodzeniu i przecedzeniu dodać łyżkę stołową miodu. Napar z miodem pić po pół szklanki 2x dziennie.

Nadciśnienie
Miód, zmielona żurawina, sok z marchwi i sok z chrzanu (po 1 szklance) oraz sok z jednej cytryny, po łyżce stołowej 3x dziennie.
Sok z buraków zmieszany z miodem (w stosunku 1:1). Mieszaninę pić po pół szklanki 3-4x dziennie przed posiłkami.
Mieszanka soków z marchwi, chrzanu i buraków oraz miodu (w stosunku 1:1:1:1) z dodatkiem soku z cytryny. Mieszaninę pić po pół szklanki 3-4x dziennie przed posiłkami przez 2 miesiące.
Pomocne w leczeniu nadciśnienia tętniczego są również woda i tonik miodowy, których przepis podano w części 1. Chorym z nadciśnieniem miód pszczeli można podawać inhalacyjnie.

Choroba niedokrwienna serca
Ok. 30g miodu (2 łyżki), rano i wieczorem, przed posiłkami, umieszczać go w ustach na 2-3 min., a następnie połykać (bez popijania). Najlepiej do tego celu nadaje się miód mniszkowy, jodłowy, kasztanowy i eukaliptusowy.
W równych ilościach: kwiat bzu czarnego, kwiatostan głogu, liść ruty, liść melisy, ziele jemioły, ziele macierzanki, ziele serdecznika, ziele pięciornika gęsiego i korzeń kozłka. Napar przygotować z łyżki ziół i szklanki wrzącej wody. Po odcedzeniu i ochłodzeniu do naparu dodać łyżeczkę miodu. Napar pić 3x dziennie przed posiłkami, co najmniej przez 6 tyg.

Nerwica serca
Dobre efekty przynosi regularne przyjmowanie miodu wielokwiatowego w ilości 100-120 g dziennie, na 30 min. przed posiłkami (rano i wieczorem po 30 g, w porze obiadowej po 60 g), przez okres 1-2 miesięcy. Już po 1-2 tyg. terapii poprawia się samopoczucie, powraca sen, zanikają dolegliwości ze strony serca i zwiększa się chęć do pracy.

Astma sercowa, zaburzenia rytmu serca i zapalenie mięśnia sercowego
W tych przypadkach poleca się przyjmowanie miodu w ilości 1-2 łyżek stołowych (przyjmując, że łyżka stołowa odpowiada około 12 g miodu) 3x dziennie (35-70 g miodu dziennie) przed posiłkami przez okres 1-2 miesięcy.

Większość badaczy uważa, że dawka dzienna miodu powinna mieścić się w granicach 70-120 g. Niektórzy lekarze polecają jednak długotrwałe (2-3 miesiące) stosowanie mniejszych dawek miodu w granicach 35-70 g dziennie.

Paulina Witkowska Pasieka “Pod Wiatrakiem”
Facebook: @pasiekapodwiatrakiem

fot: pixabay.com
Źródło: www.czytelniamedyczna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here