Działanie miodu na serce i układ krążenia

278

Badania nad wpływem miodu na serce sięgają lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku. Prowadzono wówczas badania na zwierzętach w Austrii i Niemczech, które dowiodły, że miód pszczeli, niezależnie od jego pochodzenia, powodował u żab, kotów i psów wzmożenie skurczów mięśnia sercowego i znacznie lepsze ukrwienie naczyń wieńcowych, niż w przypadku glukozy, fruktozy i cukru inwertowanego (mieszaniny równych części glukozy i fruktozy).

Poza tym miód poszerzał naczynia wieńcowe, działał silniej i skuteczniej w przypadku serca wyczerpanego zmęczeniem i zatrutego substancjami toksycznymi. Jednocześnie zauważono obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i lepszą miarowość pracy u badanych zwierząt doświadczalnych.

Poniżej znajdziecie Państwo różne przepisy na schorzenia serca i układu krążenia

OSŁABIENIE MIĘŚNIA SERCOWEGO
Rozpuścić łyżeczkę miodu w szklance naparu z owocu głogu lub dzikiej róży i pić 3x dziennie przez 6 tygodni.
Zalać łyżkę owoców głogu szklanką wrzątku i gotować przez 5 min., a następnie dodać do gorącego odwaru łyżeczki koszyczków rumianku i zaparzać pod przykryciem przez 10 min. Po przecedzeniu i ochłodzeniu do wyciągu z ziół dodać łyżkę miodu i pić 2x dziennie po 1 szklance.

ZAPALENIE MIĘŚNIA SERCOWEGO
W równych ilościach połączyć owoc dzikiej róży, owoc jarzębiny, kwiatostan głogu, kwiat tarniny, ziele serdecznika, ziele krwawnika, ziele nostrzyka, liść melisy i korzeń lubczyka. Po sporządzeniu naparu z łyżki powyższej mieszanki, do szklanki naparu dodać łyżeczkę miodu i pić rano na czczo oraz wieczorem przed ostatnim posiłkiem.

MIAŻDŻYCA TĘTNIC
Do tego celu poleca się: miód kasztanowy, mniszkowy, ze spadzi jodłowej, eukaliptusowy, lawendowy lub melisowy w ilości 30g dziennie. Miód przyjmować na czczo rano i przed ostatnim posiłkiem wieczorem, biorąc go bezpośrednio do ust (jest to praktycznie łyżka stołowa miodu), trzymając go pod językiem przez 2-3 min.
Do 100 ml mieszaniny soków dodać 30 g miodu (2 łyżki) i pić przed posiłkami 2-3x dziennie przez 2 miesiące.
Sok malinowy – 200 ml, miód – 75 g (5 łyżek stołowych), kwas cytrynowy – 1,5 g oraz woda mineralna gazowana – 200 ml. Tonik pije się w ciągu dnia w stanie wychłodzonym.
Sok z czarnej porzeczki – 100 ml (może być gotowy sok handlowy), kwas cytrynowy – 2 g, gazowana woda mineralna – 100 ml i miód – 90 g (6 łyżek stołowych). Tonik pije się w ciągu dnia w stanie wychłodzonym.

W następnym numerze znajdziecie Państwo więcej przepisów z użyciem miodu na pozostałe schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Paulina Witkowska Pasieka “Pod Wiatrakiem”
Facebook: @pasiekapodwiatrakiem

Źródło: www.czytelniamedyczna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here