Zanim sięgniesz po suplement na skórę, włosy i paznokcie

379

Krzem jest bardzo pożądanym przez nas minerałem z powodu swych niesamowitych właściwości wpływania na naszą urodę. Od jego poziomu w naszym organizmie zależy stan naszych włosów, paznokci, a także skóry, stawów i mięśni.

Brakuje ci krzemu?

Jeśli twoje włosy, paznokcie i skóra są w kiepskiej kondycji – być może w tym właśnie jest przyczyna. Jednak zanim sięgniesz po typowe suplementy, przeczytaj poniższy artykuł.

Nie daj nabić się w butelkę.

Sprzedaż suplementów ze skrzypem na skórę, włosy i paznokcie to dzisiaj świetny biznes.
Ale jest problem: ONE NIE DZIAŁAJĄ!

Dlaczego?
Organizm nie absorbuje i nie wykorzystuje krzemionki w postaci dwutlenku krzemu, czyli w takiej, w jakiej jest sprzedawany w suplementach.
Do wchłonięcia krzemionki jest niezbędna wystarczająca ilość kwasu żołądkowego, który pomaga przekształcać ją, czyli dwutlenek krzemu, w jej wchłanialną i funkcjonalną postać: kwas ortokrzemowy.
Większość osób ma niedostatecznie zakwaszony żołądek. Zmniejsza to zdolność organizmu do wytwarzania i wchłaniania kwasu ortokrzemowego. Stosowanie blokerów kwasu lub leków zobojętniających kwas solny, takich jak leki na zgagę, dolomit, muszle ostryg lub wody alkaliczne może dodatkowo hamować produkcję i wchłanianie tego kwasu.
Nie polecam skrzypu jako źródła krzemu z kilku powodów:
– Niektóre gatunki skrzypu są bardzo toksyczne, w miarę bezpieczny jest zwykły skrzyp polny, który z kolei jest świetnym lekiem na osteoporozę.
– Nawet mniej toksyczne formy mogą powodować (przy długotrwałym stosowaniu) zaburzenia układu nerwowego, bóle głowy, utratę apetytu. W umiarkowanie wysokich dawkach lub jako koncentrat ziele skrzypu może powodować silne skurcze naczyń krwionośnych hamujących przepływ krwi do tkanek.

– Ziele skrzypu zawiera tiaminazę (enzym niszczący tiaminę – wit. B1) i toksyczny alkaloid equisitine, które wypłukują witaminę B1 z organizmu. Objawy jej niedoboru obejmują depresję, brak apetytu, biegunkę, osłabienie mięśni, arytmię i tachykardię. Nalewki ze skrzypu stanowią jeszcze większe ryzyko, ponieważ do ich produkcji często używa się świeżych roślin. Świeży skrzyp zawiera wyższy poziom toksycznych tiaminaz i alkaloidów. Wykazano również, że tiaminaza jest toksyczna dla wątroby.
– Zawarty w liściach kwas ortokrzemowy odwadnia się zmieniając swoją formę w procesie suszenia, krzem w naparze ma formę zupełnie nieprzyswajalną.
Skąd czerpać krzem? Bezpieczne jego źródła oraz rolę w organizmie przedstawię w kolejnym artykule.

Anna Jurgiełajtis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here