Hirudoterapia – leczenie pijawkami

610
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nazwa hirudoterapia pochodzi od łacińskiej nazwy Hirudo (pijawka). Substancje wydzielnicze gruczołów ślinowych pijawki lekarskiej, zwane potocznie hirudozwiązkami zostały określone międzynarodową nazwą SGS (Salivary Glands Secretion). Wciąż odkrywane są nowe związki gruczołów ślinowych. Aktualnie stwierdzonych jest ich około 115, ale sklasyfikowanych tylko połowę. Wraz z ich odkryciami, pijawki powróciły po 120 letniej przerwie do medycyny.

Wskazania do hirudoterapii
Brak jest w świecie gotowej i jednoznacznej listy wskazań do stosowania hirudoterapii. Stwierdzenie, że pijawka może pomóc i pomagała już w takich czy innych schorzeniach, to uczciwe przedstawienie problemu. Najczęściej hirudoterapia jest metodą wspomagającą inne terapie lub łagodzącą objawy chorobowe, a nie leczącą ich przyczyny. To i tak dużo, biorąc pod uwagę ilość leków stosowanych wyłącznie objawowo. Wskazania do hirudoterapii to umiejętność dobrania efektu działania związków ślinowych do objawów chorobowych. Związki gruczołów ślinowych pijawek wykazują silne działanie przeciwkrzepliwe, antyagregacyjne, fibrynolityczne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. W mniejszym stopniu immunomodulujące, neurostymulujące i metabolityczne. Zostało to potwierdzone w wielu opracowaniach naukowych. Wykorzystanie takiego efektu w terapii pijawkami w korelacji do konkretnego schorzenia, a właściwie do konkretnego objawu chorobowego, to właśnie profesjonalna HIRUDOTERAPIA.

Techniki hirudoterapeutyczne wykorzystywane w świecie:

1.Miejscowe leczenie schorzeń przy pomocy hirudoterapii – najbardziej popularna metoda polegająca na oddziaływaniu substancji gruczołów ślinowych bezpośrednio w miejscu leczonym. Enzymy penetrują w głąb tkanek i powstaje efekt leczenia
2.Hirudokompleksoterapia – oddziaływanie substancjami pijawek na wiele układów narządowych przez okresowe przystawianie pijawek w wybranych miejscach ciała. Jest to bardzo popularna metoda w leczeniu hamowania procesów starzenia organizmu, funkcji narządowych i leczeniu profilaktycznym miażdżycy.
3.Hirudohemoterapia – oddziaływanie na konkretne narządy wewnętrzne przez okolice ciała położone w topograficznym ich rzucie na powierzchni ciała. Metoda ta ma stymulować krążenie w narządzie przez stymulację krążenia skórnego.
4.Hirudoenergoterapia – oddziaływanie na system energetyczny człowieka przez poszczególne centra energetyczne. Przy pomocy tej metody można korygować zaburzenia w gospodarce energetycznej ciała ludzkiego, zanim spowodują one widoczne objawy fizyczne w postaci zaburzeń funkcji danego narządu.
5.Hirudorefleksoterapia – oddziaływanie pijawkami na punkty akupunkturowe w terapii indywidualnej lub łączonej z miejscowym przykładaniem pijawek.
6.Hirudoneuroterapia – metoda wykorzystująca stymulujący efekt związków ślinowych w neurotransmiterach układu nerwowego. Niezwykle obiecująca metoda na przyszłość w leczeniu mózgowych porażeń dziecięcych, stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera i innych zaburzeń tkanki nerwowej.
7.Hirudoimmunoterapia – oddziaływanie bezpośrednio na układ limfatyczny człowieka. Metoda niebezpieczna ze względu na bliski kontakt z układem limfatycznym. Zagrożenia to infekcja lub niekontrolowany rozwój procesu nowotworowego. Metoda nie polecana do stosowania samodzielnie lub w prywatnych gabinetach.

LISTA OBJAWÓW CHOROBOWYCH I SCHORZEŃ, w których stosowanie pijawek miało korzystny wpływ leczniczy:
Choroby naczyniowe: choroba niedokrwienna serca, zapalenie mięśnia sercowego, stan przed i po zawale mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, migrena, żylaki kończyn dolnych, zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenia troficzne, zastój w naczyniach limfatycznych, dystonia neurowegetatywna, początkowe stadia miażdżycy tętnic.
Choroby urologiczne: nadciśnienie nerko pochodne, zapalenie pęcherza moczowego, gruczolak (nie gruczolakorak) prostaty, objawy przewlekłej niewydolności nerkowej, naczyniopochodne zaburzenia potencji.
Choroby układu oddechowego: astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płucna, przewlekła zakrzepica płucna.
Choroby otolaryngologiczne: ostre i chroniczne zapalenie nerwu usznego, ostre i chroniczne zapalenie ucha, zapalenie zatok, zapalenie zatok czołowych, zapalenie komórek sitowych.
Oftalmologia: proces zapalny dróg naczyniowych oka, jaskra, krwiaki pourazowe gałki ocznej.

Choroby dermatologiczne: ospa wietrzna i półpasiec, łuszczyca, niektóre kolagenozy, zapalenie skóry i tkanki podskórnej w wielu chorobach, alergie skórne, krwiaki podskórne, blizny skórne nie koloidowe.

Choroby stomatologiczne: zapalenie dziąseł i przydząseł, zapalenie miazgi zęba, krwiaki w zakresie jamy ustnej, zapalenie ślinianek.

Choroby układu ruchu: choroba reumatyczna, choroba zwyrodnieniowa stawów i kości, zapalenie stawów, przykurcze w zakresie kończyn i szyi, krwiaki pourazowe.

Choroby neurologiczne: encefalopatia nadciśnieniowa, niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych, objawy wstrząśnienia i stłuczenia mózgu, choroba Parkinsona i Alzheimera, neuralgia nerwu twarzowego i trójdzielnego, mózgowe porażenia dziecięce.
Choroby ginekologiczne: zapalenie przydatków, policystyczność jajników, bezpłodność, fibro mięśniaki i fibro gruczolaki macicy, zespół bolesnego miesiączkowania, zapalenie gruczołu piersiowego i gruczołu Bartholiniego, łagodzenie objawów menopauzy, zapalenie błony śluzowej pochwy i macicy.

Chirurgia ręki i chirurgia plastyczna: amputacje i replantacje, płaty skórne wolne i uszypułowane, krwiaki i obrzęki pourazowe, zakrzepica pooperacyjna tętnicza i żylna, zapalenie tkanki podskórnej, zakrzepowe zapalenia żył, zaburzenia reinerwacji nerwów obwodowych, zespoły uciskowe nerwów obwodowych.

Choroby przewodu pokarmowego: zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie wątroby, zapalenie okrężnicy, przewlekły wrzód żołądka oraz dwunastnicy, hemoroidy.

Terapie naturalne Bożena Banach
Nowy adres: ul. Traugutta 13
Tel. 664 583 414
e-mail: polisa-bozena@pro.onet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here