Dobre słowo jak lekarstwo

325

Dobre słowo, uznanie i pochwała bardzo rzadko znajdują wyraz w naszym codziennym życiu. Tak się jakoś dzieje, że zapominamy docenić syna lub córkę, kiedy przyniosą ze szkoły dobre stopnie.

Jakoś niezręcznie nam podziękować żonie za dobry obiad, który mamy dzisiaj na stole, czy współpracownikowi za dobrze wykonaną pracę. A przecież nic nie zadawala dzieci bardziej niż zainteresowanie rodziców, współmałżonków niż wzajemne uznanie i wdzięczność, a pracowników niż świadomość, że ich wysiłek został zauważony. Faktycznie szczere wyrazy uznania mogą zmienić życie człowieka. Kiedy przeprowadzono badania wśród kobiet, które opuściły swoich mężów okazało się, że główną przyczyną ich odejścia był brak uznania ze strony męża. Najprawdopodobniej podobne badania wśród mężczyzn przyniosłyby podobne rezultaty. Często jesteśmy tak pewni lojalności swoich współmałżonków, że nie przychodzi nam do głowy powiedzieć im, jak bardzo ich cenimy, kochamy i potrzebujemy. W naszych kontaktach nie wolno nam zapominać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i potrzebujemy dobrego słowa, uznania i poczucia, że ktoś nas kocha. Jest to niezbędne dla naszego zdrowia jak witaminy.
Kiedy nie mamy specjalnych zmartwień, zwykle około 95% naszych myśli poświęcamy sprawom, które dotyczą nas samych. Jeśli więc przestaniemy myśleć o sobie, a zajmiemy się wyszukiwaniem dobrych cech drugiej osoby, możemy mieć udział w uczynieniu jej zdrowszą i szczęśliwszą. Czyń innym tak, jakbyś chciał, by tobie czynili. Nie ma w tym nic nowego. Dwadzieścia wieków temu Jezus mówił o tym pośród skalistych pagórków Judei. Jest to jedna z najważniejszych zasad na świecie warunkujących szczęście w rodzinie i w społeczeństwie. A „co z serca idzie, do serca wraca.” I nie chodzi tu o pochlebstwa. Jest wielka różnica pomiędzy pochwałą a pochlebstwem. Jedno jest szczere, a drugie nie. Jedno dobywa się z serca, a drugie z ust. Pierwsze nie jest samolubne, a drugie tak. Jedno jest powszechnie uznane, a drugie zgodnie potępione. Spróbuj zatem dostrzec zalety drugiego człowieka. Potem szczerze i uczciwie dawaj wyraz uznaniu. Aprobuj z serdecznością i pochwal. To doda innym zdrowia, radości i zadowolenia. I zobaczysz, że tobie też!
„Miłe słowa są jak plaster miodu, słodyczą dla duszy i lekarstwem dla ciała”.
Przypowieści Salomona (Księga Przysłów) 16,24

www.zdrowiezwyboru.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here