Choroba refluksowa. Co mam z tym zrobić?

242

Cofanie się treści żołądkowej do przełyku to dolegliwość znana jako choroba refluksowa przełyku. Ze względu na zawartość kwasów i soków trawiennych treść żołądkowa może powodować uszkodzenie tkanki, a co za tym idzie, uczucie dyskomfortu. Stan taki często opisuje się jako uczucie palenia za mostkiem, które promieniuje do gardła i nasila się po posiłku lub też w pozycji leżącej. Nic dziwnego, że takie dolegliwości nierzadko myli się z typowymi objawami zawału serca.

Diagnozę stawia się zazwyczaj w oparciu o wywiad uzyskany od pacjenta. Dalsza diagnostyka zwykle obejmuje endoskopowe badanie przełyku, choć ta procedura (endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego) u większości osób mających objawy choroby refluksowej przełyku nie dostarcza żadnych nowych dowodów na istnienie choroby.

Co mam z tym zrobić?
Choroba refluksowa przełyku jest skutkiem dysfunkcji dolnego zwieracza przełyku, wynikającej ze stosowania latami niezdrowej diety.
Dieta oparta na produktach pochodzenia roślinnego – niskotłuszczowa, ale bogata w błonnik – jest idealna, aby zachować zdrowy przełyk i żołądek.
Osoby z wyjątkowo wrażliwym żołądkiem muszą unikać surowej cebuli, zielonej papryki, ogórków, rzodkwi, soków owocowych i pikantnych przypraw.
Jedzenie mniejszych porcji zapobiega przeciążaniu żołądka i pojawianiu się objawów refluksu żołądkowo-przełykowego.
Należy zrzucić kilka zbędnych kilogramów i nosić luźne ubrania, aby zapobiegać dolegliwościom refluksowym.
Kawa – nawet bezkofeinowa – jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości żołądkowych.
Kawa bezkofeinowa powoduje chorobę refluksową przełyku i niestrawność niemal w takim samym stopniu co kawa zwykła – należy pić wodę, napoje zbożowe lub herbatki ziołowe.
Należy podnieść wezgłowie łóżka o około 10–15 centymetrów, aby grawitacyjnie zatrzymać treści żołądkowe na właściwym miejscu (nie nadają się do tego kliny, zaprojektowane specjalnie do podnoszenia górnej części ciała, ani dodatkowe poduszki – powodują bowiem jedynie zgięcie ciała w połowie).
Nie należy zażywać niepotrzebnych leków, mogących wywołać chorobę refluksową przełyku i niestrawność.
Środki neutralizujące kwasy żołądkowe powinny być stosowane jedynie w ostateczności.
Wiele chorób – od zapalenia zatok do astmy – ustępuje po wyleczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego

www.zdrowiezwyboru.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here